четвер, 21 січня 2016 р.

ОБЕРЕЖНО ГРИП!

Пам′ятка для батьків!


Що повинні виконувати батьки, щоб попередити зараження грипом дітей:
§     особистим прикладом виховувати у дітей дотримання правил особистої гігієни та ретельно їх виконувати;
§     обмежувати перебування дітей у місцях масового скупчення людей;
§     носити двошарову марлеву пов′язку або разову маску, міняти її кожні 4 години;
§     мити руки з милом протягом 20 секунд;
§     споживати харчові продукти з високим вмістом вітамінів, або вітамінні та інші препарати, що підвищують захисні сили організму;
§     якщо немає алергічних проявів, давати мед та інші продукти бджільництва, цибулю, часник, чорну редьку, хрін, трав′яні чаї;
§     прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку відразу ж після використання потрібно викидати;
§     змазувати слизові оболонки носа олійним настоєм часнику з цибулею.


Які ознаки захворювання у дитини повинні примусити батьків негайно звернутися за медичною допомогою:
§     скарги на сильний головний біль;
§     прискорене або ускладнене дихання;
§     синюшність навколо рота, інших шкірних покровів;
§     поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких), носової кровотечі;
§     висока температура тіла;
§     відмова від пиття;
§     важко розбудити дитину, відсутня її реакція на звернення;
§     надмірне збудження або поява судом;
§     поява блювання, часті рідкі випорожнення;
§     відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.


Що робити, якщо дитина захворіла на грип:
§     залишити вдома;
§     покласти в ліжко і негайно викликати лікаря;
§     розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою;
§     виділити індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни;
§     одягнути двошарову марлеву пов′язку або разову маску;
§     мити руки з милом після кожного контакту з хворою дитиною;
§     провітрювати приміщення декілька разів на добу;
§     робити вологе прибирання приміщень оселі з використанням дезінфікуючих засобів;
§     давати хворій дитині пити багато рідини до приходу лікаря (сік, негазована вода, морс, компот тощо).

понеділок, 11 січня 2016 р.

Роль книги у формуванні особистості молодшого школяра

     Не лише день прийдешній, а й сьогоднішній вимагає творчої, неординарної особистості, здатної аналізувати, примати самостійне рішення, своєю діяльністю змінювати життя на краще.
Учні початкових класів на сторінках підручників дізнаються чимало нового про чудовий винахід людства – книгу. Якщо в 3 класі діти ознайомлювались із тим, як виникла книга, якою є її історія, чому ми говоримо, що і природа – це книга, то в 4 класі йдеться про світ сучасної книги. Ми заохочуємо дітей до роздумів над тим, чому так багато книжок потрібно людям. Діти мають усвідомити: скільки у людей потреб – стільки й різних книжок. Тому є різні види книг: художні, підручники, словники, довідники, енциклопедії. Різні види книг читають по-різному – залежно від мети читання. Цей аспект роботи з підручником готує дітей до самостійного читання різних друкованих джерел інформації, що є дуже важливим для їхнього подальшого навчання. У зв’язку з таким задумом у розділі переважають науково-популярні тексти, хоча діти матимуть можливість прочитати також гарні вірші й оповідання про цінність книги, ставлення їхніх ровесників до читання.
Слід постійно формувати у дітей уміння працювати з книгою. Учні 4 класу читають вірш Миколи Сингаївського «До школи», у якому рефреном звучать рядки: «До школи, до школи, до школи…», «До книги, до книги, до книги…», «До сонця, до сонця, до сонця…». Це ніби узагальнюючий образ світла знань, яке сконцентроване у книзі. Про це діти розмірковують у процесі вирішення пізнавально-проблемного завдання: «Поміркуй, чому у вірші повторюються слова школа, книга, сонце. Як вони пов’язані між собою?»
Діти опрацьовують низку науково-пізнавальних текстів: «Які книги ти читаєш?», «З чого складається книга?», «Хто створює книгу?», «Як читають книги?», «Як читати Читанку?». Цей матеріал є зовсім новим для підручників з читання. Створюючи ці тексти, ми подаємо дітям елементарні відомості про сучасну книгу як матеріальний і духовний об’єкт, тобто хто і як її створює, хто над нею працює, де вона виготовляється. Тут в описовій, доступній для учнів 4 класу формі введено найнеобхідніші для грамотного читання терміни: автор, редактор, обкладинка, палітурка, форзац, зміст.
Особливо варто підкреслити інформаційно-пізнавальну насиченість творів для 3 класу, з якими діти ознайомлюються в розділі «Від слова – до книги». Побудова уроків, на яких опрацьовуються науково-пізнавальні статті, має деякі особливості, які ми розкриваємо на прикладі перших уроків теми «Мова – дивний скарб» розділу «Від слова – до книги».
Передусім, варто підкреслити значущість змісту цього розділу для виховання читацької самостійності учнів. Вчителів, бібліотекарів, свідомих батьків хвилює наростання відчуження дітей від книги. Як виховати у молодших школярів бажання і уміння самостійно читати? Багато несприятливих чинників відвертають дітей від активного читання, тим самим відлучаючи їх від джерела світла і розуму. Тому в цьому розділі ми розкриваємо учням найважливіші відомості з історії писемності, книги, цінність цих винаходів для людей, значення книги в інформаційному суспільстві.
Потрібно звернути увагу на своєрідність підготовки учнів до сприймання нового розділу, який охоплює 3 теми: «Мова – єдиний скарб», «Похвала книгам», «Цікава книга природи». Тут важливо систематично працювати над тематичним словничком, адже у змісті науково-пізнавальних оповідань є чимало слів, висловів, які вимагають роз’яснення. Тому необхідно використовувати різноманітні прийоми досягнення повноцінного читання: попереднє вправлення у читання складних, маловживаних слів, зясування наголосі, тренування вимови.
Із книгою і словом поділися,
Хай буде книга – твій насущний хліб.
То ж зачерпни із неї і напийся,
Снаги, що в серці залишає слід.

 9 листопада 2015 року вчитель початкових класів Бортницького НВК Сімак Ольга Юріївна провела урок з літературного читання на тему: "Від манускриптів до 3-D книги". Учні ознайомились з історією книгодрукування, дізналися про першодрукарів Йоггана Гутенберга і Івана Федорова. Вчитель продемонструвала давні книжкові видання і ознайомила з сучасними 3-D книгами.













Свято квітів та урожаю

На протязі багатьох років у жовтні місяці стало доброю традицією проводити у стінах Бортницького НВК Свято Урожаю. Діти та батьки проявляють творчість при оформленні композицій.
         Але цього року, вчитель початкових класів Сімак  Ольга Юріївна, вирішила згадати на цьому святі і про квіти. Адже вони останні провісники літа. Дівчатка виконували ролі квітів: Троянди, Хризантеми, Мальви, Лілії, Волошки. Діти дізнались, звідки на Землі взялися квіти, розширили знання про рослинний світ свого краю. І, звичайно, не обійшлося на святі без розбишаки-будяка, якого прогнав Котигорошко.  
         Підсумовуючи свято, Осінь звернулась до всіх присутніх:
До вас я звертаюся, люди,
До вас я звертаюсь, діти,
Вмійте природу берегти,
Кожній стеблинці радіти.